Demleme Yöntemleri

Moka Pot ile Kahve Nasıl Demlenir?

moka-pot-kahve-demleme

Moka Pot Kahve Demleme Adımları

Moka Pot, 1933 yılında İtalyan Luigi De Ponti tarafından tasarlanmış olup, Alfonso Bialetti markası için hazırlanmış ve üretilmiştir. İtalya’ya seyahat eden kişilerin birçoğu Moka Pot satın almıştır veya İtalya’dan Türkiye’ye dönerken birçok kişi hediye olarak aldığı çok ünlü bir kahve demleme ekipmanıdır.

Özellikle tatilciler ve kampçılar için Moka Pot biçilmiş kaftandır. Teknik olarak Moka Pot’ta bar basıncı 1.5 iken, Espresso makinesinde bar basıncı 9 seviyesindedir. Moka Pot, tam olarak Espresso yerine geçebilecek ekipman diyemeyiz fakat kahveyi demleyip üzerine sıcak su eklediğinizde Americano hissiyatını alabilmeniz mümkün.

Moka Pot kahve demleme ekipmanının 60 ml, 200 ml, 300 ml, 550 ml ve 775 ml ölçülerinde çeşitli ürünleri bulunmaktadır. Bialetti dışında zamanla birçok şirket de bu ürünü üretmeye başlamıştır, fakat Bialetti olsun, diğer markalar olsun alacağınız Moka Pot büyük bir ihtimalle alüminyum malzemeden üretilmiştir. Damak tadınız biraz oturmaya başladığı zaman alüminyum malzemeden kaynaklı rahatsız edebilecek bit tat almanız mümkün ve sağlık açısından pek tavsiye edilmemektedir. Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş Moka Pot ile daha iyi sonuçlar alacağınızı düşünmekte ve önermekteyiz.

Moka Pot ile kahve demlemek için ihtiyacınız olan malzemeler

 1. Moka Pot kahve demleme ekipmanı,
 2. Su (ph seviyeleri 6.8 – 7.2 arası öneriyoruz),
 3. Espressodan biraz daha kalın öğütülmüş kahve,
 4. Pişirmek için evinizdeki veya ofisinizdeki yemek ocağı, kamp ateşi veya bir brülör

Moka Pot ile Kahve Nasıl Demlenir?

 1. Moka Potun en alt haznesinde bir valf bulunmaktadır, o valfin tam altında kadar suyunuzu doldurun,
 2. Moka Potun en alt haznesine içe geçmeli metal filtreyi tam doldurmadan çok ufak bir boşluk bırakacak şekilde doldurun fakat hiçbir şekilde espresso yapar gibi basınç uygulamayın (tamp), elinizle kahve yüzeyi düz olacak şekilde yayın ve suyu doldurduğunuz hazneye yerleştirin,
 3. Su ve kahvenizi yerleştirdikten hemen sonra üst hazneyi kapatın,
 4. Ocağınıza koyun ve demlenmesini bekleyin, alt hazeneden üst hazneye tüm sıvı ulaştığında höpürtülü bir ses çıkarmaktadır o seviyeye geldiğinde Moka Potu hemen ateşten çekin ve kahveniz hazır.

Moka Pot Demleme Ekipmanı için Önerdiğimiz Kahveler;

Moka Pot nasıl temizlenir?

 1. Ekipmanınızın soğumasını bekleyin,
 2. Tüm hazneleri birbirinden ayırın,
 3. Kahve kalıntısı kalmayacak şekilde sıcak su ile durulayın,
 4. Tezgahınıza ters bir şekilde koyun (tezgah üzerine bez veya damlalık tutucu yerleştirin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir